niewskazane dla osób z chorobami krążeniowymi. Jeżeli jednak jesteśmy w pełni sił i chcemy się zrelaksować po ciężkim dniu pracy, to wizyta w saunie (najlepiej z przyjaciółmi) jest świetnym pomysłem. Jeszcze lepszą sprawą jest natomiast własna sauna do ogrodu i używanie jej wtedy, gdy tylko przyjdzie nam na to ochota (na przykład przy okazji różnych spotkań rodzinnych i przyjacielskich). Takie suny ogrodowe są stosunkowo niewielkie, ale zmieści się w nich kilka osób. Są w pełni bezpieczne, w środku jest światło, a piec o dużej mocy jest odseparowany tworzywem żaroodpornym. Niezłym pomysłem jest na przykład taka sesja w saunie zimową porą, kiedy to prosto z sauny można wybiec na śnieg. Hartowanie organizmu gwarantowane i cała zima bez przeziębienia. Sauna to także skuteczne pozbycie się toksyn z organizmu i zbędnych metali ciężkich. Taką namiastką sauny (jeżeli koszt jest dla nas za duży) mogą też być stawiane w ogrodzie, drewniane balie kąpielowe. Są one okrągłe, dosyć wysokie i siedząc w kilka osób spokojnie zanurzymy się w gorącej wodzie po szyję. To także bardzo relaksująca sprawa.
Właśnie naprzemienne ogrzewanie i chłodzenie ciała
Literówka w zleceniu: "suny" zamiast "sauny"
Sauna jest znanym od wieków, cenionym już w starożytności, zabiegiem na ciało i twarz. Poprzez szerokie spektrum prozdrowotnego działania stanowi nieocenioną pomoc w terapii rożnego rodzaju schorzeń. Oczywiście, oprócz walorów zdrowotnych o popularności sauny decyduje również aspekt relaksacyjny i kosmetyczny. Sauna oczyszcza skórę, przyspiesza krążenie, nawilża. Wyróżnia się sauny różnego rodzaju: rzymskie, parowe, suche... Posiadają je w ofercie kompleksy rekreacyjne, ośrodki SPA, a nawet miejskie kąpieliska. Jeśli jednak dysponujesz własnym ogrodem, z powodzeniem możesz korzystać z uroków sauny tuż po przekroczeniu progu własnego domu. Sauna do ogrodu to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Przekrój cenowy rozpoczyna się na kwocie około czterech tysięcy złotych. Dostępne są oczywiście różnorodne modele, przy czym bardzo popularne są te wykorzystujące naturalne surowce - przede wszystkim drewno. Oprócz sauny warto zainwestować również w balie kąpielowe, które pozwolą na ochłodzenie rozgrzanego ciała. Właśnie naprzemienne ogrzewanie i chłodzenie ciała, pozwala na uzyskanie optymalnych efektów zabiegu sauny. Oprócz zimnych kąpieli, możemy zafundować sobie również balie z gorącą wodą, w których można kąpać się nawet w środku mroźnej zimy. Nie musimy przy tym obawiać się zeszpecenia przydomowego ogrodu nieforemnymi instalacjami. Przeciwnie - estetyka zarówno saun, jak i balii znajduje się na bardzo wysokim poziomie, dzięki czemu z powodzeniem mogą pełnić one funkcje wręcz dekoracyjną.
Wiele modeli w atrakcyjnych cenach oferują
Pobyt w saunie ma pozytywny wpływ na samopoczucie i funkcjonowanie całego organizmu. Coraz więcej osób poszukuje sauny do ogrodu, by w każdej chwili móc relaksować się w domowym zaciszu.
Odprężający aromat i ciepłe powietrze wewnątrz sauny pomaga skutecznie zwalczać infekcje wirusowe, grypę i przeziębienie.
Sauna do ogrodu w różnych kształtach i wielkościach dostępna jest w wielu marketach i sklepach internetowych. Wiele modeli w atrakcyjnych cenach oferują sklepy ogrodnicze. Suny powstają z wysokiej jakości drzewa, które jest odporne na wilgoć i wiele innych szkodliwych czynników.
W internecie na wielu stronach i portalach dostępne są ciekawe filmy instruktażowe, w których krok po kroku opisany jest proces tworzenia sauny. Filmy tworzone są przez specjalistów, którzy udzielają wielu cennych rad i wskazówek aby urządzenie funkcjonowało poprawnie.
Samodzielne stworzenie sauny nie wymaga dużych umiejętności. Niezbędne jest jedynie dobrej jakości drzewo i inne akcesoria. Drzewo należy oczywiście odpowiednio zaimpregnować dedykowanym do tego celu preparatem.
Inspiracji do stworzenia swojej oryginalnej i niebanalnej sauny warto poszukiwać na forach i portalach społecznościowych gdzie zamieszczane są różnorodne fotografie.
Doskonałą alternatywą dla tradycyjnej sauny są również balie kąpielowe.